Jak zrobić samemu wiórki kokosowe

Są takie momenty w życiu człowieka, że wszystko chce robić sam. Własne jest lepsze! Dlatego do niektórych ciast sama robię wiórki kokosowe, zamiast kupować je w sklepie. Wbrew pozorom nie jest to takie pracochłonne.

Używając świeżych wiórków do ciasta trzeba tylko pamiętać, żeby wziąć ich odpowiednio więcej niż suszonych – suszenie odejmuje im masy.

A zatem, jak zabrać się do przemiany orzechów kokosowych w wiórki? Należy przede wszystkim nabyć orzech lub orzechy. Z 1 średniego orzecha wychodzi ok. 160-180 g wiórków. Przed kupieniem warto potrząsnąć orzechem i posłuchać, czy ze środka słychać chlupotanie. Jeśli nie, nie kupować.

kokos_1

Następnie musimy się pozbyć ze środka mleczka kokosowego. W tym celu drążymy w kokosie 2 dziurki – to najtrudniejsza część zadania. Ułatwieniem jest to, że orzechy kokosowe mają takie 3 „oczka” na czubku. Najprościej drążyć właśnie tam. Ja to robię nożyczkami. Tylko uwaga na palce. Po wydrążeniu otworów wylewamy ze środka mleczko. Jeśli samo nie cieknie, dmuchamy w jedną z dziurek. :)

kokos_2

Kiedy pozbędziemy się płynu ze środka, wkładamy kokos do piekarnika. 30 minut w temperaturze 160 st. C pozwoli nam ładnie oddzielić łupinę od miąższu.

Po wyjęciu z piekarnika owijamy kokos w szmatkę i uderzamy czymś ciężkim, np. tłuczkiem do mięsa albo młotkiem. Skorupka pęknie i będzie można ją usunąć. Ewentualnie pęknie cały kokos, ale to też pozwoli na oddzielenie miąższu od skorup.

kokos_3

Obieramy miąższ z brązowej skórki i dzielimy sobie na kawałki, które da się wygodnie trzeć.

kokos_4

Trzemy na wiórki. I to już.

kokos_5

Jeśli nie zużywamy wiórków od razu, można je wysuszyć w lekko rozgrzanym piekarniku. Ale sensem samodzielnego robienia wiórków jest chyba to, żeby użyć świeżych. Ja na przykład wykorzystałam je go zrobienia ciężkiego, wilgotnego ciasta kokosowego.

O którym opowiem wkrótce. :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s